ایران وارد یک دوره جدید اقتصادی خواهدشد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، حمیدرضا فولادگر در میزگردی در فضای مجازی با محوریت اقتصاد ایران پس از کرونا به مباحث تاثیر کرونا بر اقتصاد جهانی به ویژه اقتصاد ایران پرداخت.

وی با بیان اینکه بحث بهداشت و درمان این بیماری برای جهان و کشور تازگی داشت و از اپیدمی به پاندمی تبدیل شد، گفت: تا زمان آشنایی دنیا با این بیماری دوره‌ای طول خواهد کشید و مانند سایر بیماری‌های واگیردار که زمانی به پایان می‌رسد این ویروس نیز با ورود به فصل گرما به شرطی که مردم همراهی کنند، دفع خواهد شد.

رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تاثیر کرونا بر اقتصاد، تصریح کرد: با ورود کرونا قطعا ایران وارد یک دوره جدید اقتصادی خواهد شد که آثار آن از هم اکنون آغاز و در ماه‌های آینده ظهور پیدا خواهد کرد و مانند دوره تحریم که بحث تاب‌آوری و اقتصاد مقاومتی مطرح شد، در موضوع کرونا نیز اهمیت اقتصاد مقاومتی افزایش پیدا می‌کند.

وی افزود: 60 درصد عرضه و تقاضا در جهان متعلق به کشورهای آلمان، ژاپن، چین و انگلیس و ... است که با این وضعیت سبب اختلال در عرضه مستقیم کالا و خدمات، مانعی برای تولید، آلودگی و اختلال در زنجیره عرضه و تقاضا و کاهش شدید تقاضا شده است.

کرونا و شوک به زنجیره تامین و عرضه و تقاضا

فولادگر با بیان اینکه شوک بسیاری به زنجیره تامین و به طرف تقاضا، تجارت، موقعیت موسسات بانکی، نرخ ارز و ... وارد شده است، خاطرنشان کرد: با وجودی که دولت در ابتدای این امر تعلل داشت اما اقدامات در عرصه پیشگیری و درمان به نسبت امکانات کشور قابل توجه بود و موفق عمل کردیم.

وی با اشاره به تجربه اقدامات اقتصادی در سایر کشورها گفت: کشورهای دیگر از کمک‌های خانواده‌ای و یا فردی استفاده کردند و حمایت‌های بیمه‌ای که ایران در زمینه حمایت بیمه‌ای نه وضعیت خوب و نه بدی دارد؛ همچنین شرکت‌ها در سایر کشورها استخدام کوتاه مدت، حمایت مالی از گردشگری، کسب و کار خرد و تعلیل در پرداخت را انجام داده‌اند.

رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس شورای اسلامی رشد اقتصادی ایران را یک رشد منفی در این دو سال به دلیل تحریم‌ها عنوان کرد و افزود: در حالت رکود تورمی هستیم و تحقق مالیاتی نسبت به سال‌های گذشته کمتر خواهد بود؛ بانک‌ها با بحث تعویق روبرو می‌شوند که با تعلیق باید سود تحصیلات را با نرخ کمتری بدهند و سپرده مازاد بر ارزش افزوده آزاد شود.

سونامی بدهی در اقتصاد ایران

وی با بیان اینکه در شرایط فعلی ضرورت داشتن دولت الکترونیک هویدا شد، گفت: در این ایام مشخص شد چقدر فرصت از دست رفت و در حال حاضر که مراجعات غیر حضوری شده الزام دولت الکترونیک مشخص شده است.

فولادگر با اشاره به شعار سال مبنی بر جهش تولید و دورنگری رهبر انقلاب گفت: کماکان راه برون‌رفت از رکود حمایت از تولید است و تعریف این شعار در واقع رشد سریع‌تر تولید و رسیدن به رشد پایدار است. اقدام دولت دراین راستا در چند بخش انجام می‌شود که شامل بسته حمایتی خانوارها، کمک به واحد‌ها و تعویق پرداختی و عوارض شهرداری است.

در ادامه مهدی طغیانی منتخب مردم اصفهان در مجلس یازدهم در خصوص افق آینده اقتصاد ایران بعد از این دوره بیماری، گفت: نرخ منفی رشد اقتصادی پیش‌بینی می‌شود و قیمت نفت در همین حد و یا پایین باقی خواهد ماند که با این قیمت دلار سرمایه ملی کشور را به باد می‌دهیم.

نمایندگی وزارت خارجه در صف مقدم جهش تولید است

وی آثار اقتصادی این بیماری را ورشکستگی‌ها، دیون مردم به یکدیگر و حتی به دولت و سونامی بدهی در اقتصاد ایران برشمرد و گفت: در همه کشورها فرمان اصلاح و خروج بحران اقتصاد در دست دولت‌هاست و رقمی که دولت برای جبران این خسارت‌ها اعلام کرده 100 هزار میلیارد تومان است که حدود یک میلیارد دلار می شود که به نسبت رقم آمریکا برای جبران اقتصادی ناچیز است.

منتخب مردم اصفهان در مجلس یازدهم با بیان تدابیر مورد نیاز تصریح کرد: اصلاح بودجه دولت و فعال‌سازی بخش‌های مولد اقتصاد مانند مسکن که تا حد 700 شغل را در کنار خود به کار می‌اندازد، همچنین عدم تاثیر بدهی به صورت مطلق است و یا استقراض پایه پولی و ورود نقدینگی در بخش‌های مولد کسب و کار از جمله تدابیر مورد نیاز است.

وی خاطرنشان کرد: اقتصاد ایران ظرفیت جهش تولید را دارد که برای مثال بخش کشاورزی تا 25 برابر و بخش معدن تا 30 برابرمی‌تواند ارز آوری داشته باشد که البته نمایندگی وزارت خارجه در صف مقدم تولید در سایر کشورهاست که بتوانیم به وسیله همین کشورهای همسایه اقتصاد ایران و تولید و تجارت را رونق دهیم اما متاسفانه ظرفیت کشور پای کار تولید نیست.

منبع خبرگذاری تسنیم( https://tn.ai/2232663 )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *