به نام خدا

موسس بکوجا: "سید علی لطفی زاده"

در فروردین سال 1349 و در بیمارستان بهارلو درمیدان راه آهن تهران متولد شدم. پدرم دیپلمه و کارمند راه آهن و اصالتا از شهر همدان و مادرم نیز دارای مدرک دیپلم و اصالتا تهرانی و از محله میدان خراسان بود. مادرم در شغل معلمی با پدرم ازدواج کرده بود ولی به دلیل اهتمامی که به تربیت فرزندان داشت این شغل را رها نمود و تمام وقت خود را معطوف تربیت فرزندان نمود. فرزند دوم خانواده هستم و دو برادر و یک خواهر خانواده مرا تشکیل می دهد. با اصرار مادرم محل سکونت را در زمان آغاز تحصیلات ابتدایی برادرم که یک سال از من بزرگتر است به محله امیریه و نزدیکی مدرسه هدف تغییر دادند و همه ما را در همان مدرسه ثبت نام نمودند. دوره راهنمایی را هم در مدرسه راهنمایی هدف که بعد از انقلاب به علامه مجلسی تغییر نام یافته بود گذراندم و بازهم با اصرار مرحوم مادرم برای تحصیلات دوره دبیرستان به دبیرستان البرز در چهارراه کالج تهران رفتم. بلافاصله در سال 1366 در رشته مهندسی عمران- عمران دانشگاه علم و صنعت ایران در محله نارمک قبول شدم و پس از دوره لیسانس، دوره کارشناسی ارشد را هم در همان دانشگاه در رشته مهندسی و برنامه ریزی حمل و نقل به پایان رساندم. اگرچه خانواده با کمال اشتیاق هزینه های ما را تامین می نمود ولی در طول دوران تحصیل از طریق تدریس خصوصی و برخی کارهای دیگر تا اندازه ای از مخارج خود را تامین می نمودم.


مقطع تحصیلی

رشته(گرایش)

سال اخذ

محل تحصیل

کارشناسی

عمران

1372

دانشگاه علم و صنعت ایران

کارشناسی ارشد

مهندسی عمران(حمل و نقل)

1375

دانشگاه علم و صنعت ایران


اولین تجربه کاری در رشته مهندسی را در قالب کارآموزی در شهرداری منطقه 14 در جنوب شرقی تهران و نزد استاد بزرگوار آقای دکتر عباس محمدی در معاونت حمل و نقل و ترافیک این منطقه شهرداری به دست آوردم و با اصرار مسئولین مربوطه پس از خاتمه کارآموزی نیز در آنجا به همکاری ادامه دادم و در سال 1372 به عنوان سرپرست معاونت مربوطه انتخاب و تا سال 1375 در همان جا انجام وظیفه نمودم.

در حال حاضر مدیرعامل شرکت مهندسین مشاور شیبراهه بندر و موسس سایت بکوجا (بسیج کارآفرینی و جهاد اقتصادی) با اخذ مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشم. در سال های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۷ در گروه توسعه ساختمان تدبیر وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام (ره)با سمت معاون فنی و توسعه فناوری ، معاون برنامه ریزی و توسعه اقتصادی و مدیرعامل شرکت توسعه و عمران امید [۱]فعالیت نمودم و پیش از آن در دولت دهم و طی سال های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۲ در سمت هایی همچون [۲] معاون برنامه ریزی و اقتصاد حمل و نقل، قائم مقام وزیر، مشاور وزیر راه و شهر سازی، مشاور وزیر مسکن و شهرسازی و قائم مقام وزیر مسکن و شهرسازی در امور بین الملل [۳] مشغول به کار بوده ام. همچنین در دولت نهم به عنوان مشاور معاونت هماهنگی امور عمرانی وزارت کشور و همچنین در سمت سرپرست دفتر حمل و نقل و دبیر شورای عالی ترافیک شهرهای کشور[۴] انجام وظیفه نموده ام.

سیدعلی لطفی زاده- معاون وزیر سابق مسکن- برنامه زنده تلویزیونیشروع مجدد همکاری با دولت

شروع مجدد همکاری من با دولت در سال 1387 و به پیشنهاد آقای مهندس علی نیکزاد که از استانداری اردبیل به سمت معاونت هماهنگی امور عمرانی وزارت کشور منصوب گردیده بود و از  وزارت کشور آغاز شد. در ابتدا به عنوان مشاور علی نیکزاد مسئول رسیدگی به پرونده طرح جامع حمل و نقل و ترافیک شهر تهران که از سوی شهرداری تهران ارائه و مدتها محل فشار رسانه ای شهرداری برای تصویب آن شده  و تشکیل جلسات آن به دفتر رئیس جمهور کشیده شده بود شدم و در زمان کوتاهی کلیه مجلدات ارسالی توسط شهرداری را مطالعه و اشکالات آن را استخراج ودر جلسات مختلف به نمایندگان شهرداری منعکس و در نهایت طرح جامع برای یک سال تصویب و شهرداری ملزم به تهیه طرح اصلاحی در طی این یکسال و ارسال مجدد جهت بررسی در شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور شد.

 

سپس به عنوان سرپرست دفتر حمل و نقل و دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور و نماینده وزارت کشور در هیئت مدیره اتحادیه شرکت های قطار شهری کشور، اتحادیه سازمان های حمل و نقل همگانی کشور و اتحادیه پایانه های حمل و نقل کشور، اتحادیه سازمان های اتوبوسرانی و اتحادیه سازمان های تاکسیرانی کشور انجام وظیفه نمودم .ارتباط صمیمانه با مدیران بخش حمل و نقل شهری

 

در این دوره ارتباط دوستانه صمیمانه‌ای با مدیران حمل و نقل شهری سراسر کشور از جمله دبیران شورای هماهنگی ترافیک استان ها برقرار نمودم و با تکیه بر توانایی اتحادیه های حمل و نقلی تابعه وزارت کشور، اولین بودجه حمل و نقل درون شهری کشور را که توسط استانداری‌ها و کلیه نمایندگان مجلس در مجمع نمایندگان هر استان در کنار شهرداران و اعضای شورای شهر آنها امضا گردیده بود تدوین و پس از تصویب ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور برای تایید رئیس جمهور ارسال نمودیم.

 

سوابق حرفه ای

ردیف

موضوع

سمت

1

معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری منطقه 14

رییس واحد مهندسی

2

شهرداری منطقه 14

معاون حمل و نقل و ترافیک

3

مهندس مشاور صدق جویان

مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره

4

مهندسین مشاور شیبراهه بندر

مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره

5

وزارت کشور

 معاون عمرانی

6

وزارت کشور

سرپرست دفتر حمل و نقل و دبیرخانه شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور

7

اتحادیه اتوبوسرانی های شهری کشور

عضو هیئت مدیره

8

اتحادیه تاکسیرانی های شهری کشور

عضو هیئت مدیره 

9

اتحادیه قطارهای شهری کشور

عضو هیئت مدیره

10

اتحادیه سازمان پایانه های مسافربری شهرداری های کشور

عضو هیئت مدیره 

11

اتحادیه سازمان های حمل و نقل همگانی کشور

عضو هیئت مدیره 

12

وزارت مسکن و شهرسازی

مشاور وزیر

13

وزارت مسکن و شهرسازی

 قائم مقام وزیر در امور بین الملل

14

وزارت راه و ترابری

مشاور و قائم مقام وزیر در امور بین الملل

15

وزارت راه و شهرسازی

معاون برنامه ریزی و اقتصاد حمل و نقل

16

وزارت راه و شهرسازی

نماینده وزیر در رسیدگی به امور پروژه ها

17

گروه توسعه ساختمان تدبیروابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)

 معاون برنامه ریزی و توسعه اقتصادی 

و 

معاون فنی 

18

توسعه آینده پارس

رئیس هیئت مدیره

19

شرکت توسعه و عمران امید وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)

مدیر عامل

20

مهندسین مشاور شیبراهه بندر

مدیر عامل و عضو هیئت مدیره

21

بکوجا

 موسس بکوجا


 

ایجاد سامانه های مدیریت حمل و نقل درون شهری


در دوران کوتاه حضور خود در وزارت کشور، سامانه های متعددی را برای مدیریت حمل و نقل دورن شهری کشور طراحی و پیاده سازی نمودیم که از جمله آنها بانک [5]، اطلاعات ناوگان اتوبوسرانی و تاکسیرانی کشور و سامانه بودجه ریزی حمل و نقل درون شهری کشور بوده است.

 


همکاری با دولت دهم


در دولت دهم، باز هم به پیشنهاد آقای مهندس علی نیکزاد وزیر وقت مسکن و شهرسازی در دولت دهم در اجرای پروژه مسکن مهر به وزارت مسکن و شهرسازی وارد شدم، در ابتدا به عنوان مشاور وزیر کار خودرا آغاز نمودم و حین مطالعه کلیه سوابق مربوط به موضوع در مدت زمان کوتاه از جمله مطالعات طرح های جامع مسکن تهیه شده برای شهرهای مختلف کشور و همچنین سیاست های مختلفی که در از سال های پیش از انقلاب در حوزه مسکن و شهرسازی تصویب و اجرا شده بود اشراف کاملی نسبت به وضعیت سیاستگذاری و تامین مسکن در کشور کسب نمودم و با عنایت الهی و تلاش شبانه روزی در کنار مهندس علی نیکزاد و دیگر مدیران وزارت مسکن و شهرسازی و سپس وزارت راه و شهرسازی، توانستیم قدم های موثری  در اجرای طرح مسکن مهر برداریم.سیدعلی لطفی زاده- جلسه معارفه مدیرعامل شرکت عمران امید


 

اولین معاونت برنامه ریزی در وزارت راه و شهرسازی


به عنوان اولین معاون برنامه ریزی و اقتصاد حمل و نقل در وزارت راه و شهرسازی که در سال 1390 و با ادغام وزارت راه و ترابری در وزارت مسکن و شهرسازی تاسیس گردید فعالیت داشته ام و در این دوره علاوه بر این سمت، مدتی به صورت همزمان قائم مقام وزیر در امور بین الملل و به موازات آن، نماینده تام الاختیار وزیر در پروژه هایی همچون مسکن مهر در شهر جدید پردیس، چهار بانده نمودن محور هراز، تکمیل پروژه های خدماتی فرودگاه امام خمینی[6]، پروژه های مترو شهرهای جدید هشتگرد و پرند[7]  نیز بوده ام. همچنین در طول این مدت رییس کارگروه فناوری اطلاعات وزارت مسکن و شهرسازی و سپس وزارت راه و شهرسازی نیز بوده ام و در دوران تصدی این مسئولیت و با تفضلات الهی، سنگ بنای سامانه های متعددی در حوزه حمل و نقل و مسکن و شهرسازی پایه گذاری گردید که به لطف پروردگار و همت معاونین بعدی وزارت خانه تکمیل و مورد بهره برداری قرار گرفته است.قائم مقام وزیر در امور بین الملل وزارت مسکن و شهرسازی ریاست کارگروه همکاری های اقتصادی میان ایران با سوریه و لبنانخاطرات خوب از فعالیت در حوزه بین الملل

از خاطرات خوب فعالیتم به عنوان قائم مقام وزیر در امور بین الملل وزارت مسکن و شهرسازی ریاست کارگروه همکاری های اقتصادی میان ایران با سوریه و لبنان و نیز فعالیت در دفتر اسکان بشر سازمان ملل متحد و کارگروه منطقه ای آپامچاد بوده است که همواره تلاش نمودم تا عزت کشورمان بیشترو خدماتی در شان مردم ارزشمند کشورمان ارائه و از حقوق شرکت های ایرانی در دیگر کشورها با صلابت دفاع نمایم.


کارگروه فناوری اطلاعات این وزارتخانه که با حضور نمایندگان کلیه سازمان هاریاست کارگروه فناوری اطلاعات وزارت مسکن و شهرسازی

از دیگر اقدامات ماندگار انجام شده در زمان خدمت در وزارت مسکن و شهرسازی، ریاست کارگروه فناوری اطلاعات این وزارتخانه که با حضور نمایندگان کلیه سازمان ها و شرکت های زیرمجموعه و به صورت منظم و هفتگی تشکیل میگردید بوده است.


تولید سامانه های مدیریتی ارزشمند وزارت راه و شهرسازی

حاصل این اقدام جمعی و گروهی سامانه های ارزشمند مدیریت سازندگان مسکن مهر، مدیریت پروژه های مسکن مهر و مکانیزاسیون ارتباط وزارت مسکن، مدیریت سازندگان مسکن مهر، مدیریت پروه های مسکن مهر [8] و مکانیزاسیون ارتباط وزارت مسکن و شهرسازی با سازمان ثبت احوال کشور برای احراز هویت متقاضیان و بانک مسکن برای اعطای تسهیلات و پرداخت اقساط مربوطه و سامانه فرم (ج) برای قرمز نمودن فرم (ج)دریافت کنندگان مسکن مهر بوده است.


منابع

  1. شرکت توسعه و عمران امید|۱۴تیر ۱۳۹۷
  2. معاون برنامه ریزی و اقتصاد|خبرگذاری فارس ۹ خرداد ۱۳۹۳
  3. قائم مقام وزیر در امور بین الملل|سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران ۲۱ آذر ۱۳۹۰
  4. سرپرست دفتر حمل و نقل و دبیر شورای عالی ترافیک شهرهای کشور|خبرگذاری مهر، ۲۲ مرداد ۱۳۸۸
  5. اطلاعات ناوگان اتوبوسرانی کشورخبرگذاری اینما ۳مرداد 1388

  6. پروژه های خدماتی فرودگاه بین المللی امام خمینی|پایگاه اطلاع رسانی دولت ۱۸اردیبهشت ۱۳۹۲
  7. پروژه های مترو شهرهای جدیدخبرگذاری مهر۱۰مرداد ۱۳۹۱
  8. مدیریت پروژه های مسکن مهردنیای اقتصاد ۱۷آذر ۱۳۹۳