به نام خدا

موسس بکوجا: "سید علی لطفی زاده"

 

در فروردین سال 1349 و در بیمارستان بهارلو درمیدان راه آهن تهران متولد شدم. پدرم دیپلمه و کارمند راه آهن و اصالتا از شهر همدان و مادرم نیز دارای مدرک دیپلم و اصالتا تهرانی و از محله میدان خراسان بود. مادرم در شغل معلمی با پدرم ازدواج کرده بود ولی به دلیل اهتمامی که به تربیت فرزندان داشت این شغل را رها نمود و تمام وقت خود را معطوف تربیت فرزندان نمود. فرزند دوم خانواده هستم و دو برادر و یک خواهر خانواده مرا تشکیل می دهد. با اصرار مادرم محل سکونت را در زمان آغاز تحصیلات ابتدایی برادم که یک سال از من بزرگتر است به محله امیریه و نزدیکی مدرسه هدف تغییر دادند و همه ما را در همان مدرسه ثبت نام نمودند. دوره راهنمایی را هم در مدرسه راهنمایی هدف که بعد از انقلاب به علامه مجلسی تغییر نام یافته بود گذراندم و بازهم با اصرار مرحوم مادرم برای تحصیلات دوره دبیرستان به دبیرستان البرز در چهارراه کالج تهران رفتم. بلافاصله در سال 1366 در رشته مهندسی عمران- عمران دانشگاه علم و صنعت ایران در محله نارمک قبول شدم و پس از دوره لیسانس، دوره کارشناسی ارشد را هم در همان دانشگاه در رشته مهندسی و برنامه ریزی حمل و نقل به پایان رساندم. اگرچه خانواده با کمال اشتیاق هزینه های ما را تامین می نمود ولی در طول دوران تحصیل از طریق تدریس خصوصی و برخی کارهای دیگر تا اندازه ای از مخارج خود را تامین می نمودم.

اولین تجربه کاری در رشته مهندسی را در قالب کارآموزی در شهرداری منطقه 14 در جنوب شرقی تهران و نزد استاد بزرگوار آقای دکتر عباس محمدی در معاونت حمل و نقل و ترافیک این منطقه شهرداری به دست آوردم و با اصرار مسئولین مربوطه پس از خاتمه کارآموزی نیز در آنجا به همکاری ادامه دادم و در سال 1372 به عنوان سرپرست معاونت مربوطه انتخاب و تا سال 1375 در همان جا انجام وظیفه نمودم.

در حال حاضر مدیرعامل شرکت مهندسین مشاور شیبراهه بندر و موسس سایت بکوجا (بسیج کارآفرینی و جهاد اقتصادی) با اخذ مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشم. در سال های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۷ در گروه توسعه ساختمان تدبیر وابسته با ستاداجرایی فرمان امام (ره)با سمت معاون فنی و توسعه فناوری ، معاون برنامه ریزی و توسعه اقتصادی و مدیرعامل شرکت توسعه و عمران امید [۱]فعالیت نمودl و پیش از آن در دولت دهم و طی سال های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۲ در سمت هایی همچون [۲] معاون برنامه ریزی و اقتصاد حمل و نقل، فائم مقام وزیر، مشاور وزیر راه و شهر سازی، مشاور وزیر مسکن و شهرسازی و قائم مقام وزیر مسکن و شهرسازی در امور بین الملل [۳] مشغول به کار بوده ام. همچنین در دولت نهم به عنوان مشاور معاونت هماهنگی امور عمرانی وزارت کشور و همچنین در سمت سرپرست دفتر حمل و نقل و دبیر شورای عالی ترافیک شهرهای کشور[۴] انجام وظیفه نموده ام.

سیدعلی لطفی زاده- معاون وزیر سابق مسکن- برنامه زنده تلویزیونی


شروع مجدد همکاری من با دولت در سال 1387 و به پیشنهاد آقای مهندس علی نیکزاد که از استانداری اردبیل به سمت معاونت هماهنگی امور عمرانی وزارت کشور منصوب گردیده بود و از  وزارت کشور آغاز شد. در ابتدا به عنوان مشاور علی نیکزاد مسئول رسیدگی به پرونده طرح جامع حمل و نقل و ترافیک شهر تهران که از سوی شهرداری تهران ارائه و مدتها محل فشار رسانه ای شهرداری برای تصویب آن شده  و تشکیل جلسات آن به دفتر رئیس جمهور کشیده شده بود شدم و در زمان کوتاهی کلیه مجلدات ارسالی توسط شهرداری را مطالعه و اشکالات آن را استخراج ودر جلسات مختلف به نمایندگان شهرداری منعکس و در نهایت طرح جامع برای یک سال تصویب و شهرداری ملزم به تهیه طرح اصلاحی در طی این یکسال و ارسال مجدد جهت بررسی در شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور شد.

 

سپس به عنوان سرپرست دفتر حمل و نقل و دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور و نماینده وزارت کشور در هیئت مدیره اتحادیه شرکت های قطار شهری کشور، اتحادیه سازمان های حمل و نقل همگانی کشور و اتحادیه پایانه های حمل و نقل کشور، اتحادیه سازمان های اتوبوسرانی و اتحادیه سازمان های تاکسیرانی کشور انجام وظیفه نمودم .

 

در این دوره ارتباط دوستانه صمیمانه‌ای با مدیران حمل و نقل شهری سراسر کشور از جمله دبیران شورای هماهنگی ترافیک استان ها برقرار نمودم و با تکیه بر توانایی اتحادیه های حمل و نقلی تابعه وزارت کشور، اولین بودجه حمل و نقل درون شهری کشور را که توسط استانداری‌ها و کلیه نمایندگان مجلس در مجمع نمایندگان هر استان در کنار شهرداران و اعضای شورای شهر آنها امضا گردیده بود تدوین و پس از تصویب ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور برای تایید رئیس جمهور ارسال نمودیم.

 

 

در دوران کوتاه حضور خود در وزارت کشور، سامانه های متعددی را برای مدیریت حمل و نقل دورن شهری کشور طراحی و پیاده سازی نمودیم که از جمله آنها بانک [5]، اطلاعات ناوگان اتوبوسرانی و تاکسیرانی کشور و سامانه بودجه ریزی حمل و نقل درون شهری کشور بوده است.

 

در دولت دهم، باز هم به پیشنهاد آقای مهندس علی نیکزاد وزیر وقت مسکن و شهرسازی در دولت دهم در اجرای پروژه مسکن مهر به وزارت مسکن و شهرسازی وارد شدم، در ابتدا به عنوان مشاور وزیر کار خودرا آغاز نمودم و حین مطالعه کلیه سوابق مربوط به موضوع در مدت زمان کوتاه از جمله مطالعات طرح های جامع مسکن تهیه شده برای شهرهای مختلف کشور و همچنین سیاست های مختلفی که در از سال های پیش از انقلاب در حوزه مسکن و شهرسازی تصویب و اجرا شده بود اشراف کاملی نسبت به وضعیت سیاستگذاری و تامین مسکن در کشور کسب نمودم و با عنایت الهی و تلاش شبانه روزی در کنار مهندس علی نیکزاد و دیگر مدیران وزارت مسکن و شهرسازی و سپس وزارت راه و شهرسازی، توانستیم قدم های موثری در اجرای در اجرای طرح مسکن مهر برداریم.

 

به عنوان اولین معاون برنامه ریزی و اقتصاد حمل و نقل در وزارت راه و شهرسازی که در سال 1390 و با ادغام وزارت راه و ترابری در وزارت مسکن و شهرسازی تاسیس گردید فعالیت داشته ام و در این دوره علاوه بر این سمت، مدتی به صورت همزمان قائم مقام وزیر در امور بین الملل و به موازات آن، نماینده تام الاختیار وزیر در پروژه هایی همچون مسکن مهر در شهر جدید پردیس، چهار بانده نمودن محور هراز، تکمیل پروژه های خدماتی فرودگاه امام خمینی[6]، پروژه های مترو شهرهای جدید هشتگرد و پرند[7]  نیز بوده ام. همچنین در طول این مدت رییس کارگروه فناوری اطلاعات وزارت مسکن و شهرسازی و سپس وزارت راه و شهرسازی نیز بوده ام[8] و در دوران تصدی این مسئولیت و با تفضلات الهی، سنگ بنای سامانه های متعددی در حوزه حمل و نقل و مسکن و شهرسازی پایه گذاری گردید که به لطف پروردگار و همت معاونین بعدی وزارت خانه تکمیل و مورد بهره برداری قرار گرفته است.

سیدعلی لطفی زاده- جلسه معارفه مدیرعامل شرکت عمران امید


از خاطرات خوب فعالیتم به عنوان قائم مقام وزیر در امور بین الملل وزارت مسکن و شهرسازی ریاست کارگروه همکاری های اقتصادی میان ایران با سوریه و لبنان و نیز فعالیت در دفتر اسکان بشر سازمان ملل متحد و کارگروه منطقه ای آپامچاد بوده است که همواره تلاش نمودم تا عزت کشورمان بیشترو خدماتی در شان مردم ارزشمند کشورمان ارائه و از حقوق شرکت های ایرانی در دیگر کشورها با صلابت دفاع نمایم.

از دیگر اقدامات ماندگار انجام شده در زمان خدمت در وزارت مسکن و شهرسازی، ریاست کارگروه فناوری اطلاعات این وزارتخانه [9] که با حضور نمایندگان کلیه سازمان ها و شرکت های زیرمجموعه و به صورت منظم و هفتگی تشکیل میگردید بوده است. حاصل این اقدام جمعی و گروهی سامانه های ارزشمند مدیریت سازندگان مسکن مهر، مدیریت پروژه های مسکن مهر و مکانیزاسیون ارتباط وزارت مسکن، مدیریت سازندگان مسکن مهر، مدیریت پروه های مسکن مهر [10] و مکانیزاسیون ارتباط وزارت مسکن و شهرسازی با سازمان ثبت احوال کشور برای احراز هویت متقاضیان و بانک مسکن برای اعطای تسهیلات و پرداخت اقساط مربوطه و سامانه فرم (ج) برای قرمز نمودن فرم (ج)دریافت کنندگان مسکن مهر بوده است.


ردیف

سوابق تحصیلی

مقطع تحصیلی

رشته(گرایش)

سال اخذ

محل تحصیل

1

کارشناسی

عمران

1372

دانشگاه علم و صنعت ایران

2

کارشناسی ارشد

مهندسی عمران(حمل و نقل)

1375

دانشگاه علم و صنعت ایران

سوابق حرفه ای

ردیف

موضوع

آغاز

پایان

سمت

1

معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری منطقه 14

1370

1372

رییس واحد مهندسی

2

شهرداری منطقه 14

1372

1375

معاون حمل و نقل و ترافیک

3

مهندس مشاور صدق جویان

1375

1378

مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره

4

مهندسین مشاور شیبراهه بندر

1378

1388

مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره

5

مشاور

1387

1388

 معاون عمرانی وزارت کشور

6

وزارت کشور

1387

1388

سرپرست دفتر حمل و نقل و دبیرخانه شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور

7

وزارت مسکن و شهرسازی

1388

1390

مشاور وزیر

8

وزارت مسکن  شهرسازی

1388

1390

 قائم مقام وزیر در امور بین الملل


9

مشاور و قائم مقام وزیر در امور بین الملل

1390

1390

وزارت راه و ترابری


10

معاون برنامه ریزی و اقتصاد حمل و نقل

1390

1392

وزارت راه و شهرسازی

11

وزارت راه و شهرسازی

1390

1392

 معاون وزیر

12

گروه توسعه ساختمان تدبیروابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)

1392

1396

 معاون برنامه ریزی و فنی

13

توسعه آینده پارس

1393

1394

رئیس هیئت مدیره

14

گروه توسعه و عمران امید وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)

1396

1397

مدیر عامل

15

مهندسین مشاور شیبراهه بندر

1397

تاکنون

مدیر عامل و عضو هیئت مدیره

16

بکوجا

1397

تاکنون

 موسس

 

منابع

  1. 1-↑شرکت توسعه و عمران امید|۱۴تیر ۱۳۹۷
  2. 2-معاون برنامه ریزی و اقتصاد|خبرگذاری فارس ۹ خرداد ۱۳۹۳
  3. 3-قائم مقام وزیر در امور بین الملل|سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران ۲۱ آذر ۱۳۹۰
  4. 4-سرپرست دفتر حمل و نقل و دبیر شورای عالی ترافیک شهرهای کشور|خبرگذاری مهر، ۲۲ مرداد ۱۳۸۸
  5. 5-اطلاعات ناوگان اتوبوسرانی کشورخبرگذاری اینما ۳مرداد 1388

  6. 6-پروژه های خدماتی فرودگاه بین المللی امام خمینی|پایگاه اطلاع رسانی دولت ۱۸اردیبهشت ۱۳۹۲
  7. 7-↑پروژه های مترو شهرهای جدیدخبرگذاری مهر۱۰مرداد ۱۳۹۱
  8. 8-رییس کارگروه فناوری اطلاعات وزارت مسکن و شهرسازی
  9. 9-ریاست کارگروه فناوری اطلاعات وزارت راه و شهرسازی
  10. 10-مدیریت پروژه های مسکن مهردنیای اقتصاد ۱۷آذر ۱۳۹۳